Business Excellence Awards 2019 - The Winners - Deniliquin Business Chamber

Business Excellence Awards 2019 – The Winners

Congratulations to all of the nominees and winners at this years Business Excellence Awards.

A Great night was had by all.

  • Excellence in Social Enterprise: (The Deni Ute Muster) Plains Amanda Lolicato, Katie Danckert, Anika Ahmad, Vicky Lowry and Julia Druitt.

 

  • Excellence in Workplace Health and Safety: (SunRice) SunRice Director Leigh Vial and Chamber committee member Kate Smith.

 

  • Start Up Superstar: (Flipstars) Rylee Strong, Bridie Howe, Emma James, Rachel Bucholtz, chamber executive officer Leah Hankinson, Allana Moorse, Rachel Phillis-Campbell and Deniliquin Rice Mill site operations manager Craig Bulmer.

 

  • Excellence in Sustainability: (Murray Irrigation Limited) Chamber president Paula Rutter and Laura Circuitt.

 

  • Excellence in Micro Business: (Riverside Pest Management) Riverside Pest Management team of Ellie McGrath, Steve and Jess Butcher and Luke Bridge posed with chamber president Paula Rutter after receiving Excellence in Micro Business.

 

  • Outstanding Employer of Choice: (Edward River Council) Mathew Begg, Trish Kirkland, Erica Singleton, Kelly Thorpe, Julie Rogers, Pat Fogarty, Leanne Connor, Adam McSwain, Helen Fisher, chamber treasurer Jen Edwards and Norm Brennan.

 

  • Riggall Fellowship: (Jesse Taylor) Richard Riggall, Alisha and Jesse Taylor and Justine Keech.

 

  • Outstanding Young Entrepreneur: (Kate Small Designs) Visattak owner Anthony Smith, Kate Small and chamber committee member Kate Smith.

 

  • Outstanding New Business: (Infused Restaurant) Reece Seely, Lisa Lines, Regional Development Australia Murray business officer Brooke Doughty and Nathan Lines.

 

  • Outstanding Business Leader: Sponsor McDonald’s representatives Scott Moller (left) and Jaki Morris (right) with Vicky Lowry.

 

  • Excellence in Business: (Deniliquin RSL Club) Angela Frino from sponsor ACE Radio with the RSL’s Sandra Bradley and Glenn Nethercote.

 

  • Leesa Muir and Paula Rutter.

 

  • Employee of the Year: (Rachel Phillis-Campbell) Pastoral Times business manager Leesa Muir, Rachel Phillis-Campbell and Chamber president Paula Rutter.

 

  • Excellence in Customer Service: (Kazmar Shoes – absent) and (Mick Cannon of REP Rehabilitation Exercise Physiology Sport & Recreation – pictured) Angela Frino, Narelle Labib, Jenni Tarr, Kasey Shore, Kathleen Fraser, Mark Mahar, Marissa McNair, Jacinta and Mick Cannon

 

  • Outstanding Young Employee: (Meghan Fisher and Julia Druitt) Chamber committee member Pam Sutton, Meghan Fisher, Julia Druitt and Edward River Council Mayor Norm Brennan.

 

  • Chamber Champion: (Sam Hall) Chamber Champion Sam Hall and chamber president Paula Rutter

 

  • Business of the year: (Riverside Pest Management) Steve and Jess Butcher were presented with the Business of the Year award by Pastoral Times business manager Leesa Muir and Edward River Council Mayor Norm Brennan.